A következőkben szeretnék néhány történelmi tévhitet és tényt szemügyre venni. Magyarázatként pár rövid tanulmányt jelölnék meg, ha kell később részletesen kibontom őket, bár e tanulmányok magyarázó erejét enélkül is nyilvánvalónak gondolom.
1) Tévhit: A Magyar Királyságot 7 "törzs" alapította, Nyék, Megyer, Kürtgyarmat, Tarján, Jenő Kér és Keszi.
Tény: A magyar "törzsek" valójában és igazából nemzetségek, és sokkal több nemzetség volt mint hét, ez a hét a vezérnemzetségek voltak, akik számtalan más nemzetséget is összefogtak.Ők kötötték a Vérszerződést, amely kb. 100 év múlva a Magyar Királyság megszületéséhez vezetett.
Előbb a társadalmi csoportok mibenlétéről szólva megint Hóman Bálinttól érdemes kiindulni, aki a nemzetséget vérségi köteléken nyugvó elsődleges alakulatként, míg a törzset azonos ethnikumú nemzetségek mesterséges, politikai-katonai célzatú szövetségeként írja le.
Ha a szóhasználati következetlenségtől eltekintünk,a tartalmi vonatkozásokra akkoris rá kell kérdeznünk.Voltak-e tehát olyan – akárminek is nevezett – alcsoportok a Magyar Nagyfejedelemségen belül, amik önálló tényezőként látszanak az írott források tükrében? Kútfőink nemleges választ adnak erre a kérdésre. Anonymus Álmos megválasztása kapcsán ezt a kifejezést használja: „a hét fejedelmi személy, akit Hétmagyarnak hívnak (VII principalis persone, qui Hetumogervocantur)”.Ebből világos,hogy Béla király Jegyzője nem hét különálló egységet jelenítmeg, hanem egy fejedelemválasztó elit testület hét tagját.
2) Tévhit: A magyar ősmondában a "Turul" nevű állat, amely vagy egy sólyom- vagy pedig egy sasfajtát jelent, termékenyíti meg Emesét, aki tőle foganja Álmost.
Tény: A Turul minden valószínűség szerint a Griff-madarat jelenti aki nem teherbe ejti Emesét, hanem a már várandós asszonynak jelenik meg. A keleti mondavilágban egyébként az ilyen madarat Szimurgnak hívják és jellemző feladata a (később nagy sorsra hivatott) kisded őrzése, bajoktól megóvása.
Ezáltal az eddigi kettő külön(nek tartott) magyar eredetmonda (Attilától való leszármazás, Turul-monda), egyesül, egymást kiegészítő szöveggé válik.
3) Tévhit: A magyar állam a honfoglalás előtt nem létezett.
Tény: A magyar állam a Honfoglalás előtt is létezett, mai szóhasználattal Magyar Nagyfejedelemségnek hívnánk.
Mivel Árpád és dédunokája, Géza egyaránt a ’nagyfejedelem’ jelentésű titulussal fordul elő egy görög és egy latin nyelv forrásban, ezért országukat a Magyar Nagyfejedelemség kitétellel érdemes számontartani. A IX.század végén a Kárpátmedencébe költöző Magyar Nagyfejedelemség a Hun Birodalom, majd az Avar Kaganátus örökébe lépve a középeurópai steppe birodalmak sorát zárja le,amik a nem-római típusú államiságot képviselték a térség népvándorláskori történelmében.
_________________
A tanulmányok innen származnak, a link rákattintva új ablakban nyílik meg:
Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Magyar Őstörténeti Témacsoport